Technika

3D tisk už i ve strojírenství

3D tisk ve strojírenství

Ať už si to chceme přiznat nebo ne, 3D tisk se pomalu ale jistě dostává do všech sfér tržního hospodářství a strojírenství nevyjímaje. Podle multimediálních médií je všem jasné, že v dnešní době lze na 3D tiskárně vytisknout základy domu, jídlo nebo zbraně.

Běžné využití 3D tisku v technických oborech

Už i ve strojírenství se začínají objevovat otázky „Jak 3D tisk využít i v tomto oboru.“ Pro odborníky je výzvou, jestli se jim podaří 3D tisk do strojírenství dostat, případně jakou cestou. Příkladem je toho firma Siemens, která se připravuje na využití 3D tisku v rámci sériové výroby a uvažují o tom odborníci z oblasti leteckého průmyslu a energetiky.

3D tisk ve strojírenství

Princip 3D tisku

Jde o systém, ve kterém dva paprsky laserů taví kovový pásek. Tento pásek se v prostoru o rozměrech mikrovlnné trouby vrství do formy, kterou navrhnou konstruktéři. Ze studie bylo zjištěno, že formou 3D tisku za 100 h vytvoří lasery podle předem dané formy 4 součástky, které se běžně dají využít u plynové turbíny. Jako první pokus o využití formy vyrobené touto technikou, je oprava turbíny v Teplárně Brno.

3D tisk ve strojírenství

Firma Siemens i nadále experimentuje s 3D tiskem a ročně takto vyrobí desítky plynových turbín (největší váží 445 tun). Kromě firmy Siemens experimentuje s 3D tiskem ve strojírenství i společnost Škoda Doosan Power v Plzni. Když můžeme porovnat náklady výroby běžnou výrobou i 3D tiskem, vychází 3D tisk 3x dražší, ale naopak 3D tisk umí zrychlit výrobu až o 85 %. Je tedy na zvážení každé společnosti, jestli se jim vyplatí výroba s 3D tiskem, která se sice prodraží, nebo naopak by s pomocí 3D tisku zvýšili produkci, čímž by mohli společnosti vyrábět více kusů strojírenských dílů a tím pádem by mohli získávat i mnohonásobně větší zisk oproti stávajícímu stavu. Ať tak nebo tak, 3D tisk se pomalu ale jistě dostane do všech sfér našeho života a bude jen na nás, jak se s ním sžijeme nebo naopak nesžijeme.